It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

Předcházet migrénám a depresím může jít ruku v ruce. Obě tato onemocnění se totiž navzájem ovlivňují, a to i v rámci prevence. Zdravý životní styl a vhodný režim vám mohou pomoci vyrovnat se jak s migrénou, tak i případnou depresí. Pojďme si říct, jak na to.

1. Strava1,2

Jíst zdravě, v pravidelných časech a přiměřených denních dávkách může rozhodně podpořit vaši celkovou náladu. Vyvážená strava navíc udrží vaše tělo fit a připravené zdolávat možné překážky. Nadměrně kalorická strava s nedostatkem pohybu může vést k obezitě s komplikacemi, jako jsou například vysoký krevní tlak, zažívací obtíže nebo cukrovka. Všechny tyto zdravotní komplikace mohou snižovat odolnost vůči stresu, a naopak zvyšovat pravděpodobnost vzniku depresivního ladění. Jak na zdravé stravování, zjistíte v článku Migréna a racionální stravování.

2. Pravidelný pohyb1,3

Pravidelné cvičení a procházky ve dnech, kdy vás migréna netrápí, jsou při prevenci migrény i deprese určitě vhodnou volbou. Díky cvičení se také budete cítit šťastnější a plní energie, což pomůže i vašemu duševnímu zdraví. Vše je o potřebné vyváženosti. Vykompenzovat duševní zátěž, vyplavit endorfiny, posílit kardiovaskulární systém a vyvětrat si hlavu. Více tipů v článku Migréna a zdravý životní styl.

3. Snížení stresu1,2,3

Zvládání stresu je dalším důležitým faktorem při předcházení atak migrény, deprese a úzkostí. Zkuste se dráždivým podnětům vyhnout nebo je alespoň omezit. Pro vaše celkové zdraví budou mentální pohoda a klid rozhodně přínosné. Pro začátek určitě pomůže nebrat si více fyzické i psychické zátěže, než je nutné, a dělat takovou činnost, která nás uspokojuje po duševní i finanční stránce.

4. Relaxační techniky a odpočinek1,3

Udržet si duševní pohodu vám mohou pomoci i relaxační techniky a odpočinkové aktivity. Zkuste si najít pohodovou činnost, která vás těší a přináší vám do života radost a pozitivní emoce. Pro někoho to může být zahradničení a čtení, pro jiného sport a divadlo. Z relaxačních technik můžete vyzkoušet například jógu, meditační cvičení, akupunkturu nebo masáž.

Dodržování zásad zdravého životního stylu a správného režimu může pomoci jak v předcházení depresí, tak v předcházení migrén. Vždy je ale nutné zdravotní stav konzultovat s odborníkem. Pokud se u vás objevuje neadekvátní pocit smutku po dobu delší, než je dva týdny, vyhledejte pomoc odborníka. Deprese se běžně léčí pomocí psychoterapie a případné medikace. Více k projevům deprese v článku Migréna a deprese

Pro předcházení migrén se zdravý životní styl a vhodný režim kombinuje také s tím, že se vyhýbáme spouštěčům, o kterých si můžete více přečíst v článku Spouštěče migrény. Pokud se záchvaty migrény objevují s vysokou frekvencí a/nebo intenzitou, lékař může zvolit také preventivní léčbu, která dokáže snížit intenzitu a frekvenci záchvatů. Více o preventivní léčbě zde.

______

1 Healthline. Depression Headaches: What to Know. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/headache/depression-headaches#treatments, poslední přístup 14. 5. 2020.
2 Kábrt J. Deprese a úzkosti. Dostupné z: https://programhplus.cz/deprese-a-uzkosti, poslední přístup 14. 5. 2020.
Grenar P. Prevence deprese. Český rozhlas. Dostupné z: https://region.rozhlas.cz/prevence-deprese-7737342, poslední přístup 14. 5. 2020.