It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

Vyvolat migrénu může velká řada spouštěčů. Někteří pacienti mohou být náchylní na velký hluk, jiní zase na hormonální změny. Co je pro jednoho spouštěčem, jinému nemusí vůbec vadit. Každého ovlivňuje totiž jiný druh a intenzita podnětů. Obecně platí, že k vypozorování individuálních spouštěčů migrény vede u každého pacienta dlouhá cesta, a když na ně přijde řeč, nelze zkrátka nic paušalizovat. I přesto lze vypozorovat několik takových, se kterými se migrenici setkávají nejčastěji.1,2

Stres a silné emoce1,2

Stresové situace negativně ovlivňují zdraví každého z nás, o to více však migrenika. Pokud je stres navíc spojen s jinými silnými emocionálními prožitky jako například stavy deprese, vystavujeme se přílišnému emočnímu napětí, které může ke vzniku migrény napomáhat. 

Nekvalitní spánek1,2

Zdravý spánek je klíčem ke zdravému životu. Jeho režim, množství, a především kvalita tak dokážou pozitivně ovlivnit zdravotní stav migrenika. 

Stravování1,2

Také některé potraviny mohou u pacientů vyvolat migrénu. U každého se ovšem může jednat o zcela jinou potravinu. Častým spouštěčem je například červené víno, u jiného migrenika to ale mohou být třeba citrusové plody nebo tavené sýry. Uvádí se také čokoláda, mořské plody, alkohol obecně, avokádo, káva a další nápoje, které obsahují kofein. Obecně lze říci, že zdravé a vyvážené stravování je klíčem k lepšímu zdravotnímu stavu. Doposud ale nebylo prokázáno, že by konkrétní typ diety nějakým způsobem migrénu vyléčil. Ověřeným základem tedy skutečně zůstává vyvarovat se spouštěčů, u nichž víme, že u nás mohou migrénu vyvolávat. 

Změny klimatu1,2    

Tlak, déšť i nadmořská výška mohou také patřit mezi spouštěče. Bohužel tyto podněty nemůžeme nijak ovlivnit, lze se tak pouze na migrénu lépe připravit. Například si na cestu letadlem přichystat do příručního zavazadla vhodné léky, použít špunty do uší, které omezí zvukové vjemy. 

Intenzivní smyslové vjemy1,2

Může se jednat o velmi jasné světlo, intenzivní parfém, příliš hlučnou restauraci nebo výrazně zakouřenou místnost. Ať už se jedná o jakýkoliv vjem, jeho přílišná intenzita dokáže způsobit silnou migrénu. 

Hormonální změny1,2

Ty jsou podstatné zejména u žen v době menstruačního cyklu nebo v období těhotenství. Dokáží měnit jak intenzitu, tak frekvenci záchvatů.
Ačkoli se některým běžným spouštěčům migrény často nedá zcela vyhnout, důležité je především naučit se své stavy pozorovat. Sloužit k tomu může například Deník pro záznam bolestí hlavy, do kterého pacient zaznamenává typ bolesti, užité léky a jejich množství a v případě žen i fázi menstruačního cyklu. Tyto záznamy pak při návštěvě odborníka pomohou při další léčbě.1,2

__________

1 Migraine Triggers.  https://migraine.com/migraine-triggers/, poslední přístup 24.1.2019.
2 Migraine. Migraine triggers: food and drinks. https://migraine.com/migraine-triggers/ food-and-drinks/, poslední přístup 26. 3. 2019.