It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

Poznat svoji migrénu a najít režim, který dělá vašemu tělu dobře, může ve zvládání migrén výrazně pomoci. Někoho možná překvapí, že i stravování a konkrétní potraviny mohou hrát při boji s migrénou svou roli. Racionální stravování pomáhá vašemu tělu držet krok a připravit se na mnohdy velmi vyčerpávající záchvaty migrény. Není to ale tak jednoduché. Některé potraviny samy o sobě mohou být naopak spouštěčem migrény. Proto je užitečné pokusit se je vysledovat. Jak na to a které potraviny mohou být spouštěčem, si můžete přečíst v článku Potravinové spouštěče. Teď si ale pojďme blíže objasnit, jak může racionální stravování pomoci ve zvládání vašich migrén.

Zdravý životní styl a migréna1,2

Ataky migrény mohou přivolat nejenom konkrétní potraviny nebo nápoje, ale také nevhodné formy stravování. Dodržování režimových a stravovacích doporučení může mít pozitivní vliv na vaši migrénu. Všechna spadají do kategorie zdravého životního stylu. Z těch režimových se jedná například o pravidelný pohyb, dostatečný spánek nebo duševní hygienu. Více se o nich dočtete v článku Migréna a zdravý životní styl. Na ta stravovací se podíváme nyní.

Správné stravování1,2

Pro vaše zdraví jsou správné stravovací návyky stejně důležité jako výběr vhodných potravin. Přehnaná dieta, nevyvážená strava, hladovění nebo naopak přejídání vám rozhodně neprospěje. Konzumace zdravých potravin ovšem nestačí. Také příliš velké množství jinak zdravých potravin může být pro vaše tělo zátěž. Pokud k obědu sníte půl kila krůtího masa, které je jinak zdraví prospěšnou potravinou, vaše tělo vám nepoděkuje. Mimo kvalitní a zdravé potraviny je tedy velmi důležité i vhodné množství. Doporučuje se proto pravidelně konzumovat přiměřeně velké porce v průběhu celého dne, z nichž nejlehčí porce by se měla podávat večer. Abyste nemuseli nad každým jídlem neustále přemýšlet, můžete si připravit jídelníček na několik dní dopředu. To vše vám může pomoci mít o svých jídlech přehled a případně vysledovat potraviny, které by mohly být potenciálními spouštěči vašich atak.

Dostatek ovoce a zeleniny1,2

Během dne se doporučuje konzumovat dohromady 400 g ovoce a zeleniny. To odpovídá přibližně pěti menším porcím denně. Jedna taková porce může být například ve formě malého banánu, menšího jablka nebo tří vrchovatých polévkových lžic vařené zeleniny.3 Doporučených pět porcí tak můžete jednoduše splnit tím, že zařadíte kus ovoce nebo zeleniny ke každému jídlu během dne. Pokud nejste na konzumaci ovoce a zeleniny zvyklí nebo vám příliš nechutná, zkuste ovocné a zeleninové koktejly. Můžete si je připravit i doma za pomoci ingrediencí, které sami preferujete. Když vám ani koktejly nepřijdou k chuti, můžete ovoce podusit na marmeládu a dát do jogurtu nebo ovesné kaše. Zeleninu můžete dochutit například medovo-hořčičnou domácí zálivkou, balsamikovým krémem nebo třeba upéct v troubě. Dnes už najdeme v obchodech opravdu velký výběr ovoce a zeleniny, stačí jen ochutnávat, najít si své oblíbené a nebát se třeba ani experimentovat s přípravou.

Pitný režim1,2

Dodržování pitného režimu platí také pro lidi s migrénou. Zdravý člověk by měl v průběhu dne přijmout okolo dvou litrů tekutin. Pokud během dne zapomínáte pít, zkuste si nastavit například upomínky na telefonu nebo s sebou všude noste lahev s vodou. Pokud trpíte migrénami, bude pro vás lepší omezit alkoholické a vysokoenergetické nápoje, jako jsou například energy drinky s kofeinem a taurinem. Zkuste před nimi dát přednost čisté vodě nebo třeba ovocnému džusu (v přiměřeném množství) či ochucené vodě. Pokud víte, že je alkohol spouštěčem vaší migrény, zkuste ho co nejvíce omezit nebo vynechat úplně. Nejčastěji se jedná o červené víno a tvrdý alkohol.

Jaká jídla omezit? 1,2

Se spouštěči je to jako s alergií. Někdo trpí na deset různých alergických podnětů a někdo na žádné. Na každého mohou mít konkrétní potraviny jiný efekt a je možné, že přímo vám migrény spouštět nemusí. Pro někoho může být čokoláda jasný spouštěč migrény, pro někoho jiného bude zcela bezproblémová. Ať už to máte tak, či onak, o možných spouštěčích a naopak doporučovaných potravinách se více dočtete v článku Potravinové spouštěče migrény.

Život s migrénou může být velký boj. Dobrá příprava a správný režim vám však mohou pomoci dostat vaši migrénu pod kontrolu. Mluvte o migréně se svým lékařem a společně najděte nejlepší způsob, jak ji zkrotit.

_________

1 IKEM. Migréna. Dostupné z: https://www.ikem.cz/cs/migrena/a-1996/, poslední přístup 16. 3. 2020.
2 Healthline. What Foods Can You Eat to Prevent Migraines? Dostupné z: https://www.healthline.com/health/migraine/what-to-eat-when-you-have-a-migraine - migraine-triggers, poslední přístup 16. 3. 2020.
3 ŠUTA, M. a V. ŠŤOVÍČEK. Potvrzeno: 5 malých porcí zeleniny a ovoce za den dokáže divy. Dostupné z: https://plzen.rozhlas.cz/potvrzeno-5-malych-porci-zeleniny-a-ovoce-za-den-dokaze-divy-7345955, poslední přístup 24. 3. 2020.