It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

Léčba migrény není žádný sprint, ale spíše vytrvalostní běh na dlouhou trať. Je potřeba běžet dál, i když se zdá, že síly docházejí a cílová páska je v nedohlednu. Zdárný výsledek však může být blíž, než si myslíme.

Je toho mnoho, co o migréně ještě nevíme. Jedná se o komplikované neurologické onemocnění, u kterého není zcela jasná příčina jeho vzniku ani co ho u člověka poprvé spustí. Jednoduchá cesta, která by přesně určila, jaká léčba bude nejlépe sedět konkrétnímu pacientovi, není. Pro dva pacienty se stejnou diagnózou tak může fungovat zcela odlišný typ léčby.1 A to může být někdy pro pacienty i lékaře náročné. Čím více toho ale o své migréně budete vědět, tím efektivnější může být i hledání té nejvhodnější léčby pro vás. Klíčové je poznat své tělo, vypozorovat, jak reaguje na okolní podněty a také jak se chová při migrenózním záchvatu. Vše je třeba sdílet s lékařem, který právě díky dostatku informací o vaší migréně může vyhodnotit váš zdravotní stav a vybrat vhodnou léčbu. Sami sebe totiž znáte nejlépe a společně s lékařem můžete migrénu zkrotit. Možností je spousta, stačí jen najít tu nejvhodnější právě pro vás.

Co byste ale měli vědět, ještě než se vydáte na trať?

1. Nadužívání léků proti bolesti není cestou2,3

Když máte migrénu, léky proti bolesti se mohu zdát jako záchrana. Pokud je ale berete příliš často, mohou mít opačný efekt. Nadužívání léků proti bolesti může zdravotní stav zhoršit a bolesti hlavy naopak vyvolat. Samoléčba není řešením. Veškeré obtíže je třeba konzultovat s lékařem, který dle vašeho zdravotního stavu zhodnotí, jaké léky a v jakém množství jsou pro vás vhodné.

2. Konzultace s odborníkem je správný první krok3

První krok při opakujících se bolestech hlavy by měl vždy vést k praktickému lékaři. Ten je schopen zhodnotit váš stav a rozhodnout o tom, zda vás odeslat k odborníkovi (neurologovi) nebo přímo do specializovaného centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy. Lékař by měl být při léčbě migrény váš největší parťák, kterému řeknete o svém zdravotním stavu všechno, a to jak s ohledem na fyzickou, tak i psychickou stránku. Jak se na takovou schůzku s lékařem připravit, najdete zde.

3. Prevence je důležitou součástí léčby3,4

Léčba migrény je o dlouhodobém úsilí, stejně jako běh na dlouhou trať. K úspěšné léčbě může pomoci správný životní styl. Doporučuje se mít dostatek kvalitního spánku, pravidelný pohyb, racionální stravu a redukovat stres. Pomoci může i vysledování potenciálních spouštěčů migrény a také vlivů, které vás při záchvatu nejvíce dráždí, nebo vám naopak ulevují. Více o spouštěčích najdete zde. Důležitou součástí prevence migrény je také preventivní léčba (odborníky někdy nazývaná jako tzv. profylaktická léčba), která dokáže snížit počet a intenzitu záchvatů migrény. Jedná se o dlouhodobou léčbu pomocí léků pro to určených. Je využívána především u pacientů se středně těžkými až těžkými záchvaty migrény. Nicméně i pacienti s menším počtem migrenózních dnů a naopak velmi těžkým průběhem migrény mohou být vhodnými adepty pro preventivní léčbu. Blíže se na ni podíváme v navazujícím článku Preventivní léčba v detailu. 

4. Někdy je čas na změnu léčby3

Správná léčba vám může přinést roky úlevy. Po nějaké době se ale může stát, že se se stejnou léčbou už necítíte jako dříve. Záchvaty se mohou začít objevovat častěji a léčba vám zkrátka přestane do jisté míry fungovat tak jako dříve. To může být způsobeno řadou okolních i vnitřních vlivů, jako je traumatická událost, stresové období nebo hormonální změny. Na vině tak může být i rozvod, změna zaměstnání nebo menopauza. Migrenózní bolesti hlavy se mohou začít více objevovat také jako vedlejší účinek medikace pro jiná onemocnění, příkladem může být léčba vysokého cholesterolu. Z toho důvodu je třeba pečlivě sledovat své tělo, změny zdravotního stavu nepodceňovat a veškeré obtíže konzultovat s lékařem. Nebojte se ho zeptat na nové možnosti léčby, když vám současná léčba už zkrátka nevyhovuje.

Poznat sám sebe, stanovit si cíle léčby a především vytrvat. I to může být směr, který vás může dovést k hladšímu zvládání migrén. Důležité je o migréně mluvit se svými blízkými a zejména s vaším lékařem. Užitečnou pomůckou, jak mít svou migrénu pod dohledem, je deník pro zaznamenávání migrény. Jak s ním pracovat, najdete v článku Deník pro záznamy migrény.

__________

Czech Headache Society. Dostupné z: http://www.czech-hs.cz/laicka-verejnost/popis-onemocneni/, poslední přístup 23. 3. 2020.
MARKOVÁ J. Bolesti hlavy při nadužívání akutní analgetické medikace, Neurol. praxi. 2012; 13(1): 14–16.
Everyday Health. Dostupné z: https://www.everydayhealth.com/migraine/facts-about-migraine-treatments/, poslední přístup 23. 3. 2020.
Czech Headache Society. Otázky a odpovědi. Dostupné z: http://www.czech-hs.cz/laicka-verejnost/otazky-a-odpovedi/ktere-leky-mam-pouzit-pri-zachvatu-migreny/, poslední přístup 23. 3. 2020.