It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

Pro zmírnění migrén se běžně využívají léky a režimová opatření. Pomocí vhodného životního stylu se můžete vyhnout některým spouštěčům migrény, jako je například nadměrný či nedostatečný spánek, přehnané diety, nezvyklá námaha nebo stres. Právě se stresem a napětím vám může pomoci i meditace.1,2 Než se pustíte do meditace, přečtěte si také článek Možnosti léčby – dá vám dobrou představu, jaké léky a režimová opatření mohou u migrény pomoci.

Jak se meditace odráží na vašem zdraví3,2

Meditace a další podobné přístupy (tzv. mindfulness – intenzivní a vědomé soustředění na sebe sama, tady a teď) mohou podpořit vaši celkovou tělesnou a duševní pohodu, například:

  • posílit imunitní systém,
  • zlepšit kvalitu spánku,
  • vybudit pozitivní emoce,
  • zmírnit stres a deprese,
  • zvýšit snášenlivost bolesti,
  • podpořit paměť, pozornost, dovednosti rozhodování
  • nebo posílit sebevědomí a tělesnou i duševní odolnost.  

Začleňte meditaci do své rutiny pomocí tří jednoduchých kroků:3,2

Pokud jste meditační praktiky ještě nikdy nezkoušeli a nejste si jistí, jak začít, pomohou vám naše tři jednoduché tipy. Začlenit meditaci do každodenní rutiny tak bude hračka.

  1. Vyzkoušejte rytmické dýchání

Dostaňte se do pohodlné polohy – posaďte se na židli nebo si lehněte. Rozepněte si těsné oblečení, vědomě uvolněte svaly a zavřete oči. Až se budete cítit pohodlně a v klidu, začněte pomalu dýchat – dýchání by mělo být klidné a lehké. Nadechněte se nosem, zadržte na chvíli dech a potom pomalu vydechněte ústy. Pokračujte v tomto rytmickém dýchání několik minut. Když vaše mysl začne odbíhat k jiným myšlenkám nebo pocitům, vraťte pozornost zpět ke svému dýchání. Všimněte si, jak se váš hrudník s každým nádechem zvedá a s výdechem padá.

  1. Jděte na meditativní procházku

Najděte si dobře udržovanou cestu pro pěší a vydejte se na klidnou procházku. Při chůzi se zaměřte na přenos váhy z paty na prsty a na to, jak se vaše lýtkové svaly uvolňují a stahují. Postupně posuňte své vědomí vzhůru ke kolenům a stehnům. Pomalu postupujte stejným způsobem a každou minutu se zaměřte na jinou část těla. Až se dostanete ke své tváři, věnujte zvláštní pozornost pocitu větru, slunce nebo jiných přírodních živlů na kůži.

  1. Zkuste meditační aplikaci nebo si kupte knihu

Pokud se chcete o meditaci dozvědět více, kupte si knížku nebo vyzkoušejte mobilní aplikaci – ta může například sledovat počet meditačních dnů. Aplikace i knihy vám mohou pomoci lépe pochopit podstatu a formy meditace. Můžete v nich najít spoustu užitečných tipů a pomůcek.

Meditace možná není pro každého, není ale od věci ji alespoň vyzkoušet. Třeba zrovna vám sedne, přispěje k vaší životní pohodě a skvěle doplní doporučený režim, který pomáhá migrénám předcházet. Více informací k léčbě v článku Fakta, která byste měli vědět o léčbě migrény.

__________

1. Czech Headache Society. Naposledy dostupné 15. 9. 2020 z: http://czech-headache.cz

2. Bauer, Joy. Meditation for Migraine Prevention. In: Very well health [online]. [Cit. 8. 12. 2020]. Dostupné z: https://www.verywellhealth.com/meditation-for-migraine-prevention-4101391

3. Healthline. Migraine and Meditation: How This Daily Practice Can Offer Pain Relief [online]. [Cit. 15. 5. 2020]. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/migraine/meditation