It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

V minulém roce se odehrál první ročník Dnů otevřených center pro léčbu migrény. Čtyři nemocnice otevřely dveře svých specializovaných center veřejnosti. Návštěvníkům se naskytla jedinečná šance seznámit se s jejich odborníky, ale také konzultovat své obtíže bez předchozí rezervace či žádanky, a to zcela zdarma. Akce navštívilo přes 150 lidí a proběhlo téměř 80 individuálních konzultací se specialisty.

Ve všech městech slavily Dny otevřených center obrovský úspěch.Zapojila se FN Motol v Praze, Nemocnice Strakonice, Nemocnice České Budějovice a Krajská nemocnice Liberec.

Akci si pochvalovali nejenom odborníci, ale také návštěvníci akce, kteří přicestovali i z okolních měst.„Moc se mi líbilo, jak bylo vše zorganizováno, a hlavně to, jak dobře bylo s návštěvníky zacházeno. Vše bylo hezky vysvětleno a lidé mohli využít také individuální konzultace se specialistou. Díky nim mohli probrat své obtíže s lékařem v soukromí a zeptat se na cokoliv, co je v souvislosti s migrénou zajímá,“říká jedna z návštěvnic, paní Marie.

Setkání probíhala v přátelské a neformální atmosféře mezi lidmi, kteří chtějí dostat migrénu pod kontrolu. Lékaři z centra vysvětlili, jak funguje specializovaná péče, komu je určena a také jaká léčba je nyní dostupná. Pacientská organizace Migréna-help představila aktivity, kterým se věnuje, a také jakou podporu lidem s migrénou nabízí například ve formě sociální poradny, lékařské poradny a webinářů. Následovala krátká přednáška psycholožky zaměřená na boj s migrénou na pracovišti. Pomyslnou tečkou byl terapeutický kruh sdílení, kde mohli lidé s migrénou sdílet své zkušenosti a příběhy s tímto onemocněním.

Konečný kruh sdílení byl opravdu velmi přínosný. Nejen to, jak lidem pomáhá otevřít se a sdílet jejich problémy s ostatními, ale také moment, kdy zjistíte, že v tom nejste sami. Přesně v tu chvíli se vám hned uleví. Lidé se tam navíc dozvědí další informace o migréně a můžou si navzájem poradit,“ dodává Marie.

Já sama jsem byla před lety na své onemocnění úplně sama a pomoc byla daleko. Prošla jsem si věcmi, které se nemusely stát, kdyby existovala podobná centra a pacientské organizace. V té době ještě nebylo lehké sehnat informace. Věřím, že právě takové akce pomáhají lidem v těžké situaci najít cestu ven,“ zakončuje paní Marie.

Akce bude pokračovat i v letošním roce, kdy se do Dnů otevřených center zapojí dalších pět center po celé České republice. Příležitost přijít a konzultovat svoji migrénu s lékařem se bude opakovat i letos ve dvou vlnách – na jaře a na podzim. Pokud vás akce zajímá, sledujte ty nejaktuálnější informace zde.