It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

Dny otevřených center pro léčbu migrény se na podzim odehrají v dalších dvou regionech

Poznejte odborníky ze specializovaných center pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy a vstupte do světa, kde migréna nevládne. Po úspěšné červnové vlně, ve které se pacientům otevřela centra FN Motol v Praze a Nemocnice Strakonice, budou na podzim následovat další tři centra – Krajská nemocnice Liberec, Nemocnice České Budějovice a Pardubická Nemocnice.  

Přijďte na přátelské setkání všech, kteří chtějí dostat migrénu pod kontrolu. Potkat se můžete s odborníky z centra, zástupci pacientské organizace Migréna-help, psychologem a s dalšími lidmi s migrénou. K dispozici budou individuální konzultace s neurology z centra – zdarma a bez předchozího objednání.Běžně se lidé s migrénou dostanou do centra pouze na doporučení svých neurologů. Akce má za cíl propojit pacienty se specialisty, pomocnou ruku v podzimní vlně nabídnou odborníci z těchto tří center:

 • 6. října 2022: Nemocnice České Budějovice pod vedením prim. MUDr. Svatopluka Ostrého, Ph.D.,
 • 19. října 2022: Krajská nemocnice Liberec pod vedením MUDr. Markéty Sykáčkové

Akce odstartuje vždy v 15:00 představením odborníků z centra, kteří vysvětlí, jak funguje léčba migrény ve specializovaném centru. Pokračovat bude seznámením s pacientskou organizací Migréna-help a možnostmi podpory, které nabízí, například sociální poradnou, kruhy sdílení, psychoterapií a další. Díky nim si mohou lidé s migrénou o svých problémech a pocitech otevřeně promluvit.

Poslechnout si můžete také rady psychologa, jak mluvit s blízkými o migréně a o tom, co prožíváte. Na závěr si můžete v bezpečném prostoru popovídat s lidmi, kteří mají stejné těžkosti, a sdílet svůj příběh s migrénou.

Souběžně budou probíhat individuální konzultace s odborníky – zdarma a bez předchozí rezervace přímo na místě v čase od 15:00 do 18:00, jedna konzultace cca 15 min.

Časový harmonogram akce:

 • 15:00–15:15 Představení odborníků z centra a jak to v centru funguje
 • 15:15–18:00 Možnost individuální konzultace s neurologem
 • 15:15–15:30 Seznámení s pacientskou organizací Migréna-help a jejími aktivitami
 • 15:30–15:50 Rady psychologa, jak o migréně mluvit se svým okolím
 • 16:00–17:00 Diskuse a sdílení příběhů s migrénou (paní Marie trpící migrénou a Migréna-help)

Kdy a kde se akce konají?

Nemocnice České Budějovice

6. 10. 2022

15:00-18:00

Vzdělávací centrum, Pavilon T6

B. Němcové 585/54, České Budějovice

Nemocnice Liberec

19. 10. 2022

15:00-18:00

Přednáškový sál, Pavilon P

Husova 10, Liberec

---

V České republice existuje rozsáhlý systém specializované péče, který nabízí nejmodernější terapii. „Lidé s migrénou mohou mít pocit, že už vyzkoušeli všechno a není žádná cesta ven. O specializovaných centrech mnohdy ani nevědí. Po celé České republice je jich ale už třicet. Věnujeme se léčbě především závažných případů migrén, které se nedaří vyřešit v běžné ambulantní neurologické péči,“ vysvětluje MUDr. Zuzana Matoušová.

Migréna

Migréna je závažné neurologické onemocnění, kterým trpí přibližně každý desátý.1 Dokáže sebrat až jeden pracovní měsíc ročně.2,3 Pulzující bolest hlavy doprovází série dalších příznaků, které mohou pacienta zcela paralyzovat a vyřadit z běžného života. Nejčastěji se jedná o nevolnost, citlivost na světlo a zvuky, komplexní únavu a zvracení.4 Je zásadní, aby lidé s migrénou byli v péči odborníka, který dokáže migrénu správně diagnostikovat a nabídnout jim nejvhodnější léčbu. K dispozici je dnes již cílená akutní i preventivní léčba.5

__________

 1. Charles A. The evolution of a migraine attack: a review of recent evidence. Headache. 2013; 53(2): 413–419. 
 2. World Health Organisation. Headache Disorders [online]. Dostupné z: http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs277/en/
 3. Steiner TJ et al. The impact of headache in Europe: principal results of the Eurolight project. J Headache Pain. 2014; 15:31: 1146–1158.
 4. National Institute of Neurological Disorders and Strokes. Migraine Information [online]. [Cit. 8. 5. 2022]. Dostupné z:  https://www.ninds.nih.gov/Disorders/All-Disorders/Migraine-Information-Page 
 5. Czech Headache Society. Léčba migrény [online]. [Cit. 8. 5. 2022]. Dostupné z: http://czech-headache.cz/lecba-migreny/

CZ2206021625/06/2022