It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

Pandemie Covidu-19 mnohým z nás převrátila život naruby. Dbát na své fyzické a duševní zdraví je o to důležitější. Pokud se necítíte ve své kůži, pociťujete zvýšený stres nebo zažíváte ataky migrény častěji než obvykle, vyzkoušejte tyto tři jednoduché praktiky, které vám mohou pomoci.

1. Vařte si doma

V době, kdy většinu času lidé tráví doma, je lákavé objednat si jídlo několika kliknutími na mobilu nebo počítači. To ale nemusí vždy znamenat nejzdravější volbu pro vaše tělo. Jídla, která si necháte dovézt, mohou obsahovat spoustu nezdravých přísad. Přitom to, co jíte, má zásadní vliv na to, jak se cítíte.1 Navíc některé potraviny mohou spouštět migrény. Proč si tedy raději neuvařit v pohodlí domova?

Při domácím vaření:

  • máte plnou kontrolu nad surovinami,
  • můžete dát průchod kreativitě a vyzkoušet něco nového,
  • si v této činnosti možná najdete novou zálibu,
  • můžete strávit příjemné chvíle společným vařením se svým partnerem, rodinou nebo blízkými,
  • pravděpodobně ušetříte,
  • máte možnost jíst zdravěji.1

2. Volejte rodině a přátelům

U spousty lidí roste pocit osamělosti, což je logický důsledek sociální izolace a odloučení od nejbližších, se kterými se v době pandemie nevídáme tak často. Pocit osamělosti může ovlivnit vaši duševní, ale i fyzickou pohodu a vzniklým stresem vám přivodit migrény. Na boj s osamělostí je přitom prostý recept.

Když se budete cítit sami, můžete zkusit napsat či zavolat své rodině nebo blízkým přátelům. Emoční podpora je velmi důležitá a obyčejný hovor s člověkem, kterého máte rádi, vám může zlepšit náladu víc, než si možná myslíte. Čas od času proto zkuste zavolat nebo poslat zprávu svým blízkým. Možná tato jednoduchá činnost nezlepší náladu jen vám, ale i jim.2 Pokud je něco trápí, nezapomeňte naslouchat a projevit svou podporu, možná se i oni cítí osaměle.

3. Zapisujte si, co cítíte

Možná jste zvyklí si zapisovat seznam denních úkolů, abyste během dne na žádný z nich nezapomněli. Znáte ten pocit úlevy, když si svou povinnost zapíšete na papír, a nemusíte tak na ni dál myslet? Představte si stejný pocit s negativními emocemi, které z vás opadnou po jejich zapsání. Stres je jedním ze spouštěčů migrény a zejména během pandemie na vás může přicházet v neobvyklých intervalech či intenzitě a zdát se zcela neovlivnitelný. Nemusí to tak ale být. Když na vás přijde stres nebo jiné nepříjemné pocity a myšlenky, zkuste se posadit, uvolnit se a své emoce vypsat.3 V čem vám může být tato jednoduchá praktika prospěšná?

Může vám pomoci:

  • srovnat si zmatené myšlenky a negativní emoce, které vás tíží,
  • pojmenovat, co cítíte,
  • dodat pocit kontroly nad svými emocemi,
  • dodat pocit úlevy,
  • snížit stres.1

Stejně jako může být efektivní psát si emoční deník, nezapomeňte ani na deník vašich migrén. Pokud v době pandemie pociťujete ataky častěji než obvykle, může být prospěšné si o nich zapisovat podrobnosti. Deník pro záznamy migrény najdete v sekci Pro stažení a více o tom, jak s ním pracovat, se můžete dočíst v článku Deník pro záznamy migrény.

__________

1. Healthline. Home cooking versus takeout [online]. [Cit. 14. 12. 2020]. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/food-nutrition/home-cooking-versus-takeout - 3.-Its-easier-to-watch-your-calories

2. Healthline. 6 Ways Friendship is Good for Your Health [online]. [Cit. 14. 12. 2020]. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/benefits-of-friendship

3. Healthline. Try These Simple Activities to Reduce Stress-Related Migraine Attacks [online]. [Cit. 14. 12. 2020]. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/migraine/try-these-simple-activities-to-reduce-stress-related-migraine-attacks