It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

Migréna přijde, kdy se jí zachce, a bohužel se neptá, jestli máme zrovna naplánovanou dovolenou, na kterou jsme se těšili celý rok. Cestování je něčím, co řadu lidí naplňuje novou energií a dá zapomenout na stres. Určitě by se tak o něj neměli ochuzovat ani migrenici. Je však třeba si uvědomit, že s sebou cestování může přinášet další rizikové faktory, které mohou akutní záchvat migrény vyvolat. Na cestách se můžeme běžně setkat s přívalem vysokých teplot, bouřkami, změnami tlaku a teplotními výkyvy, změnou tlaku v letadle a stresem z cestování. Ani jedno ze zmíněných nemusí migrenikovi udělat dobře,1 a tak se často musí v cestování výrazně omezovat. Někteří na něj zanevřou úplně a prázdniny tráví raději v klidu a bezpečí domova. Někdo se ale migrénou nechce nechat až takto ovlivnit a cestování se vzdát nechce. Následujícími tipy se proto pokusíme přiblížit, jak předejít možným spouštěčům při přípravách na cesty a jak si cestování s migrénou co nejvíce usnadnit a užít. Základem je myslet na doporučení, ale pokusit se myšlenky na migrénu co nejvíce pustit z hlavy. 

Před odjezdem2

• Ujistěte se, že máte dostatek léků pro tlumení akutního záchvatu migrény, a mějte je vždy po ruce
     > Důležité je mít k lékům vždy bezprostřední přístup. V případě začínajícího záchvatu je totiž podstatné užít lék okamžitě. Uložte si jej raději do příručního zavazadla, ať případně nemusíte čekat až do přistání. 
• Plánujte dopředu
     > Ušetříte si tak zbytečný stres při hledání ubytování na poslední chvíli, který může negativně ovlivnit zdravotní stav.  
• Počítejte s časovou rezervou
     > Při plánování cesty člověk snadno zapomene na možný výskyt nečekaných situací. Je proto důležité ve všech situacích počítat s tím, že by migréna mohla přijít. Neplánujte aktivity příliš blízko u sebe, raději si vždy nechte nějaký čas navíc. 
• Připravte si zdravou svačinu
     > Na cestách člověk často celý den nenarazí na restauraci, která by podávala zdravý pokrm. Proto se připravte i na tyto situace, ať je vaše dovolená co nejvíce pohodová. Dostatek tekutin a žádné kručení v žaludku jsou základ. 

Na cestě3 

• Hodně pijte
     > Pitný režim je důležitý v každé situaci, ještě více však při cestování. Klimatizované dopravní prostředky značně vysušují, je proto důležité tekutiny pravidelně doplňovat.
• Vyhněte se přílišnému pobytu na slunci
     > Ostré slunce jakožto jeden z častých spouštěčů migrény4 je v létě těžké eliminovat. Nezapomínejte tak na vhodnou pokrývku hlavy a sluneční brýle.
• Vždy u sebe noste léky
     > Jak už bylo zmíněno, léky na akutní léčbu migrény mějte vždy při sobě a samozřejmě nezapomeňte užívat i ostatní případné léky dle doporučení lékaře. Shánět je v zahraničí nemusí být jednoduché, vyhněte se proto tomuto zbytečnému stresu. 
• Dodržujte spánkový režim
     > Touha poznat a vidět toho co nejvíce často způsobí spánkový deficit. Snažte se proto v rámci možností dodržovat svůj zajetý spánkový režim.5  
• Používejte špunty do uší nebo sluchátka
     > Vyhnete se tak přílišnému hluku například z motoru letadel nebo jiným intenzivním zvukům, které mohou způsobovat migrénu.6

Ať už cestujete častěji, či méně, migréna by vás v tom měla omezovat co nejméně. Důležité je především co nejvíce eliminovat možné spouštěče, kterých může být v případě cestování více. Těchto pár tipů před cestou a na cestě snad přispěje k příjemnému strávení samotné dovolené. Neváhejte také plánovanou cestu zkonzultovat se svým lékařem. 

__________

1 Migraine. Migraine Triggers. https://migraine.com/migraine-triggers/, poslední přístup 24.1.2019.
2 American migraine foundation. 5 holiday travel tips from our migraine community. https://americanmigrainefoundation.org/resource-library/5-holiday-travel-tips-from-migraine-community/, poslední přístup 2. 10. 2019.
3 American migraine foundation. 5 holiday travel tips from our migraine community. https://americanmigrainefoundation.org/resource-library/5-holiday-travel-tips-from-migraine-community/, poslední přístup 2. 10. 2019.
4 Migraine. Migraine Triggers. https://migraine.com/migraine-triggers/, poslední přístup 24.1.2019.
5 Halson, SL, Burke, LM, Pearce, J. (2019). Nutrition for Travel: From Jet lag To Catering, International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism, 29(2), 228–235. https://journals.humankinetics.com/view/journals/ijsnem/29/2/article-p228.xml, poslední přístup 2. 10. 2019.
6 Migraine. Migraine Triggers. https://migraine.com/migraine-triggers/, poslední přístup 24.1.2019