It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

Migréna se nejčastěji objevuje mezi 18. a 60. rokem života, ovlivňuje tedy takřka celý produktivní život.1 Má závažný dopad na soukromý, ale i pracovní život pacientů.2 Každý rok pacienti trpící migrénou ztratí více než 10 % ze svých pracovních dnů. To znamená přijít až o jeden pracovní měsíc.3 I přesto dokáží svou práci vykonávat brilantně, a často aniž by jejich kolegové či nadřízení věděli, čemu čelí. 

O migréně se stále v pracovním prostředí nemluví 

Důvodů, proč se o migréně v zaměstnání nemluví, může být mnoho. Jedním z nich může být i pochroumaná představa o migréně, vždyť se na ni vymlouvá tolik lidí, aniž by vůbec tušili, co obnáší a jak daleko je od klasické bolesti hlavy, kterou právě oni zažívají. Co když i zaměstnavatel nebo kolegové nabydou dojmu, že migrénu přeceňuji a zbytečně prožívám? Dalším důvodem může být ale i obava, že toto znevýhodnění může ohrozit jejich pracovní pozici. Raději tak migrénu řeší třeba dovolenou, neplaceným volnem nebo tzv. sick days, dny stanovenými pro nemoc, aniž by svému okolí vysvětlili, co prožívají. Dny stanovené pro nemoc však nejsou standardem v každém zaměstnání a zároveň jich není pro pacienty s migrénou dostatek. Zaměstnavatelé či kolegové pak zkrátka nemusí vůbec tušit, čemu jejich kolega čelí. 

Sdílet migrénu v práci: ano, nebo ne? 

Jestli o migréně či jakékoli jiné nemoci v zaměstnání mluvit, nebo nemluvit, to je čistě a jen na člověku samotném. Rozhodně není ničí povinností sdělovat detailně svůj zdravotní stav zaměstnavateli. Nicméně s sebou sdílnost v tomto ohledu může nést řadu pozitivních dopadů. Pokud se migrenik rozhodne svým kolegům nebo nadřízenému vysvětlit, co migréna v jeho případě znamená, může tím značně ulevit strachu a stresu z toho, že migréna zaútočí v tu nejméně vhodnou chvíli, třeba při důležité schůzce.4,5 Budou-li o tom kolegové vědět, snadněji se celá situace vyřeší a migrenik hlavně nebude muset nic zdlouhavě vysvětlovat. Vysvětlení situace znamená i to, že kolegové pochopí, že z vás migréna nedělá méně efektivního zaměstnance, možná právě naopak. Rozdíl je v tom, že potřebujete často více flexibility, to ale nemění nic na tom, že dokážete doručit stejně kvalitní výsledek jako oni.  

Přátelské pracovní prostředí – pro migrenika obzvlášť „migraine friendly prostředí“ 

Migréna je onemocnění často spojené se specifickým spouštěčem. Tím může být např. intenzivní světlo, hluk, ale třeba i silný parfém kolegy.6 To jsou například elementy, které mohou působit v práci, ale dají se snadno upravit. Stojí za zvážení každého migrenika, zda se o tomto nezmínit kolegům. Čím více informací budou ostatní mít, tím spíše budou ochotní a bude pro ně jednodušší se přizpůsobit. Obecně se také při sedavém zaměstnání doporučuje pravidelně se protahovat a měnit polohu. Příliš dlouhé sezení před obrazovkou a počítačem může také spustit migrenózní záchvat.7

Migréna zasahuje do života komplexně a nevybírá si, zda udeří doma, v autobuse, nebo v práci. Pracovní prostředí je ale místem, kde se chceme cítit dobře a ukázat to nejlepší, co v nás je. Vysvětlení toho, co s migrénou prožíváme, k tomuto může přispět.

__________

1 Lipton RB et al. Neurology. 2007; 68: 343–349.
2 World Health Organisation. Headache Disorders, http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs277/en/. Last Accessed October 2017
3 Steiner TJ et al. The impact of headache in Europe: principal results of the Eurolight project. J Headache Pain 2014; 15:31: 1146–1158
4 Ruiz de la Torre E, Quintana R, Carboni V, et al. My Migraine Voice: A worldwide study of 11,266 migraine patients. Digital Poster MTIS2018-084, presented at Migraine Trust International Symposium, London, September 2018.
5 The migraine trust. Managing migraine at work, https://www.migrainetrust.org/living-with-migraine/coping-managing/migraine-at-work/. Poslední přístup 7.10.2019.
6 Migraine. Migraine Triggers. https://migraine.com/migraine-triggers/, poslední přístup 24.1.2019
7 The migraine trust. Common triggers. https://www.migrainetrust.org/about-migraine/trigger-factors/common-triggers/, poslední přístup 7. 10. 2019.